Bij Labo Maenhout - Medilab geloven we sterk in de vroege opsporing en preventie van diabetes
14-11-2025
Op 14 november staat wereldwijd de schijnwerper op Wereld Diabetes Dag, een uitgelezen moment om stil te staan bij onze rol én verantwoordelijkheid in de strijd tegen diabetes.
Bij Klinisch Laboratorium Maenhout - Medilab Gent & Sint-Niklaas geloven we sterk dat vroegtijdige detectie en adequate opvolging een grote meerwaarde kan hebben in de vroege opsporing en preventie van diabetes.
Hoe ondersteunen we huisartsen en patiënten hierbij?
- We leveren huisartsen de nodige praktische tools en mogelijkheid aan om de patiënt door te sturen naar één van onze prikcentra (www.prikcentrum.be) voor de afname van een OGTT test (orale glucose tolerantie test).
- Aan de hand van een OGTT met OGTT met glucose én insuline monitoring, kan 10-20 jaar vóór de ontwikkeling van diabetes mellitus reeds insulineresistentie vastgesteld worden, een belangrijke (maar reversibele!) risicofactor om deze ziekte later te ontwikkelen.
- De OGTT kan ook gebeuren in kader van een bredere cardiometabole screening, waar een visueel rapport aan gekoppeld kan worden (“PreDx”).
- Het Pre-Dx rapport kan naast een cardiovasculair labo panel, ook aangevuld worden met micronutriënten, hormonen en genetica, naargelang de context en vraag van de patiënt.
- Het Pre-Dx rapport bevat op-het-individu afgestemde adviezen voor de patiënt en de nodige opvolgingstools voor de huisarts. Het kan gebruikt worden als een tool om de patiënt aan te zetten tot een gezondere levensstijl en de kans op de ontwikkeling van diabetes te verminderen.
Resultaat orale glucose tolerantietest (OGTT)
Hieronder worden het glucose en insulineprofiel in bloed weergegeven na het drinken van 75g glucose. Deze test laat toe om een vroege diagnose te doen van metabool syndroom. Er is namelijk in de jaren voor het ontstaan van hyperglycemie vaak reeds hyperinsulinemie aanwezig die kan aangetoond worden op OGTT. Deze test is daarom gevoeliger voor het opsporen van metabool syndroom dan nuchtere glycose, HbA1c en nuchtere insuline.
Uw resultaat
Gestoorde glucosetolerantie (waarde >155mg/dL op 60’), dit op zich houdt al een hoger risico op latere ontwikkeling type 2 diabetes in. (Abdul-Ghani et al. 2008).
Daarnaast ook gestoorde insulinecurve (piek op 60’ en hyperinsulinemie), wijzend op insulineresistentie.
Besluit: gestoorde glucosetolerantie en insulineresistentie. Verhoogd risico op latere ontwikkeling type 2 diabetes.

Bent u arts of zorgverlener en wenst u meer informatie over onze preventieve labo panels en rapporten ter preventie van diabetes? Neem gerust contact op met ons.
Samen zetten we een stap vooruit in de diabeteszorg, vandaag, elke dag.
